2009-06-28

URS WIDMER - Hirm, Raha, Töö, Õnn


URS WIDMER
Šveitsi kirjanik Urs Widmer on Eestis tuntud eelkõige tänu Draamateatris
lavastatud näidendile “Top Dogs: Survival Training for Unemployed Top Managers”, mis vaatleb karjääriredeli tipus asuvaid töötuid.
Seekordses mõtiskluse “Hirm, raha, töö, õnn” kandis Widmer ette Zürichi Schauspielhaus’is, samanimelise kõnesarja avaloenguna.
Sõna “meie” rõhutatud kasutamine ja kuulaja empaatiavõimele suunatud käsitluslaad annab märku, et kirjanik tahab publikule võib-olla lähemale astuda, kui see tal draamatekstide kaudu on õnnestunud. Tõlkest on välja jäetud mõned väga šveitsi-kesksed probleemiasetused ning hulk suulisele kõnele omaseid liiasusi.
Mu daamid ja härrad,

korraldajad nimetasid seda kõnede — seega pigem arvamusavalduste kui erialaloengute — sarja, mida mul on meeldiv võimalus avada, “Hirm, raha, töö, õnn”. Võtan selle pealkirja enam-vähem üle, rääkides kõigepealt rahast, siis hirmust, seejärel tööst ja lõpuks õnnest.

2009-06-17

Pauluse kiri galaatlastele

Üx koolitöö

Milleks eksegees?
Eksegees on üldises mõistes vana teksti (filoloogiline) tõlgendamine; hermeneutika – vanade tekstide tõlgendamise õpetus. Eksegeesi põhiülesanne on suunata, kas tervikuna või osade kaupa, põhilist ajaloolist küsimust: mida autor lugejatele ütles; ja milleks?(Wright, 2000). Ka meid huvitab, mida oli ühel juudamaa mehel ligi 2000 a tagasi öelda oma kaasaegsetele pea kogu teadaoleva maailma ulatuses ja mida on tema sõnumil õpetada meile täna.

Piibli uurimine on vanem kui kirjapandud Pühakiri ise. 500 a peale UT tekkimist algas piibliuurimises seisak: keskaeg piibliteadustesse midagi märkimisväärset ei lisanud ja tavaliselt jätkatakse piibliteaduste arengu kirjeldamisel reformatsiooniga. Moosese ja Pauluse asetamine Aristotelesega ühte seltskonda tegi „juudi autsaideritest“ ülikoolikõlblikud isikud ning teoloogiast akadeemilise teaduse.
(Tasmuth, 1999 lk 1189). Loodusteaduste areng tõi uuendusi ka Pühakirja tõlgendamisse.