2009-11-17

Kas kirik on rahvamaja?

Arutlusi aktuaalsetel teemadel – Anu Saagimi juhtum

Becketile: Sa mõtled liiga palju. Kunagi see lõpeb sul veel halvasti. Sellest need probleemid tekivadki, et sa mõtled. Niikaua sa mõtled, kuni komistad ühel päeval mõne probleemi otsa, millele su vägev pea leiabki lahenduse, aga sa ise satud võimatusse olukorda, mida oleks targem olnud vältida, nii nagu lollid inimesed teevadki, kes just sellepärast kaua elavad.
(Anouilh 1968)

Sissejuhatus
Valisin analüüsiks Eesti meedia ehk vaba ajakirjanduse viimase aja kajastustest teksti (õigemini on see järgnevate tekstide kogu, kuid hõlmab ühte sündmust ja teemat), millel minu arvates on sügavam sotsiaalne tähendus ühiskonnas ja samas väljakutse kirikule.

2009-10-29

Kulinaarne seiklusreis ehtsate korsaaridega

Sa pead seda kogema!
On hilissügisene tööpäeva lõpp. Sammume restorani, mille kohta olen sõpradelt kuulnud – mine, sa ei kahetse. Toeks on teadmine lugematutest auhindadest paiga meisterkokkadele ja tunnustus „2008 Parim uus restoran“. No tühi kott ei seisa püsti, aga üllatada ei suuda siin linnas küll ükski söömakoht enam, mõtlen endamisi. Reisirestoran Korsaar ootab Dunkri tänava laguunis. Seda salapärast soppi ei suudagi esimesel hetkel Beerhouse’i fuajeesse ehitatud laevas märgata. Nüüd tean - ärge andke alla, elamus on seda väärt. 
 Juba laevatrapilt sisenemisel hakkan aru saama, et lubadus hellitada täna minu Homo ludens’it (mängiv inimene) võib teoks saada. Laeva sisemus lausa jahmatab – elusad kalad ja kilpkonnad, taamal päris haid, lainete kohin ja ürgselt vahutav meri minu ees. Eksootiline luksus, millesse siseneme, on vaikselt avanev, lõpmatu oma mitmekesisuses – üha uued detailid rabavad diskreetse vaimukusega. Soovitus - alustage kindlasti ringkäiguga majas – lapsepõlves loetud unistustemaa saab tõeliseks. Mina ja mu kaaslane oleme näinud restorane, mis sirutavad külalise selga oma suursugususega, kõditavad elegantsi peene stiiliga, on paiku, mis embavad koduse hubasusega. Korsaar pole ükski neist. See on tuline seiklus ja mõtlik laevareis üheskoos, mis kingib sulle salapärast romantikat, heroilisi unistusi, lakkamatuid üllatusi ja sõbralikku lähedalolekut. Meeskonna kiindumus oma töösse ja lugupidamine külaliste vastu rullub naeratades lahti iga järgmise sammuga, õhkub elusast tuleleegist laual, pilgust, sõnast, miljööst jõuliste kahurite ja taglastuseni välja.

2009-08-20

Vaba / abielus

Ilmus www.femme.ee 2009
Mu sõber lahutab. Oma vabaabielu. Nüüd on ta vist vabalahutatud. Pikk kooselu, mis lõppkokkuvõttes polnudki nii õnnetu ja piinarikas, sai otsa. Üks pere, millest ei saanud kunagi peret paberil ja annaalides, on katki. Nad on lahutamas. Ja see on kurb. Aga millest? Oma vabadusest? Sest oldi ju vabad. Kuigi abielus ka.

Mis on need vabadused, mille vabaabielu inimeselt tegelikult võtab? Ja mis teeb sellest abielu? Ja miks ei abielluta vaid jäädakse nö vabaks ehk statistiliselt defineerimatuks? Mis on vabalt saadaval – nt suhe, kooselu, kas selle nimel on vajagi pingutada vormistuseni? Või üldse? Kas see nõuab rohkem või vähem pühendumust kui nt selline abielu, mida on raske kui mitte võimatu lahutada, ilma, et surm ise vahele astuks?

2009-08-06

Elu ei juhtu ühe päevaga

ilmunud Femme 2009


Esimesel minutil, kui sa Ly Laylat kohtad, ehmatavad sind tema leekivpunased juuksed. Need pole nagu päris. Juba järgmisel hetkel jõuab sinuni teadmine, et need lilitlikult lõõmavad kiharad ongi tema. Ka tema mõtted ja ideed pole igapäevased, need on leegitsevalt omanäolised.

Ly lemmikpoos on istuda idamaiselt, jalad enese ette ristatud. Tema jutt voogab väliselt rahulikult ja ühetasaselt, selle sisu kannab sind aga peaaegu küsimata peadpööritavalt kõrgele ja kaugele unistama ja siis kohe sügavale enesesse uurima ja avastama. Tema tulisus on varjutatud siniste silmade petliku sügavusega, mis on aga õppinud elu teise pilguga vaatlema. Ta on ennast treeninud erinevates maades ja kultuurides, omab haridust nii Venemaalt kui Eestist, tänane kodu sootuks kaugel – Lähis-Ida ja Egiptuse kuumas kõrbes.

2009-08-05

Õpi elama

Ilmunud Femme 2009

Maailm muutub ainult seni kuni inimesed suudavad muutuda

1. samm - õpi elama

Elu on kord pidev muutumine. Ta nõuab meilt adapteerumist, pidevat õppimist - taas-, täiend- ja üleõppimist. See on loomulik. See on elu. Elu on õppimine. Ilusad sõnad.

Meile meeldivad muutused. Kuid ainult teatud suunas – laps kasvab, aga vanaema ei tohi vananeda (emast rääkimata); korter ja auto suurenevad, aga keegi ei tohi vaesemax jääda; me oleme järjest haritumad, kuid lepime üha labasema ja pealiskaudsema infokiirmögaga, mis enamasti bioloogilisele reprodutseerimistungile või ahnusele suunatud; me oleme üha sexikamad, kuid me ei tee enam lapsi; me sööme iga päev seda, millest kuningad veel paarsada aastat tagasi unistadagi ei võinud, kuid me ei tohi paxux minna; oleme loobunud füüsilisest tööst värskes õhus, kuid meie sooned ei tohi lupjuda... Me eitame, et elu on seotud ahelate hoomamatu räga ja meie vaid osake sellest, isegi kui oleme õppinud autosid, projekte, panku, riike juhtima. Me pole ikkagi õppinud mõtlema, aru saama, aktsepteerima. Me pole õppinud tegelikult elama.

Miks me peame õppima? Sellex et saavutada võimu enda ja teiste üle. Millex on vaja võimu? Sellex, et õnnelik olla. Mis teeb meid õnnelikux? See, kui oskame elada. Mida see tähendab? Ei tea. Me pole õppinud selle üle mõtlema. Me pole õppinud seda õppima.

Mis on elu mõte? Õnn. Mis teeb õnnelikux? Kohevust andev shampoon, uus trendikas jook, märkamatu tampoon, mis ennastki ära petab, karpmajake endise viljapõllu servas, auto, mis mõeldud preerias kihutamisex, kuid kuhu mahub kogu pere padajann, uus moblahelin, kataloogi eripakkumine ... Just, siin ongi elu mõtte võtmed peidus ja need võtmekesed on kuldsed. Õpi elama. Õpi asjades õnne nägema. Õpi mitte küsima. Ka seda mitte, mix on poe aknale kirjutatud SALE, mitte tüse või pärispax. Õpi mitte küsima. Õpi elama.

2. samm - õpi ellu jääma

Kuidas jääda ellu pidevas asjade ja nende saamisex vaja mineva raha puuduses? Tuleb panka minna. Ja tõestada, et whatever it takes, ma suudan ennast tulevikuski asjade eest müüa ja turul olen ma õppinud edukas olema.

Pangad aga on röövlid. Nemad on kiuslikud ja püüavad oma pisipeentest loetamatux kirjutatud lõpututest lepingutest kui kuradid viimast verepiiska pigistada. Nad olex juba ammu ära keelatud, kinni pandud, maalt välja saadetud (sest ega meil eestis ju ühtegi eesti panka enam pole), aga ei saa – kust me siis jälle raha saame, kui sukasäär kokku kuivab? No las nad siis olla ja röövida.

Kui pangad, kes lollidelt raha ära võtavad, on röövlid, siis mida öelda kaubamajade kohta, kuhu needsamad õnnetud ohvrid oma raskelt välja krediteeritud raha tassivad? Ka röövlid. Nii nagu panka ei aja keegi sunniga, nii ei ole ka neile õnnetutele töötutele ostukeskustes (sest tuhandete otsene töökohustus ei saa ju ometi olla päevast päeva kontrolloste sooritada) keegi käeraudu ja jalaahelaid kinnitanud. Aga kaubamajad on röövlid. Ja ainuke SALE neis on osturi krediit. Tuleb välja, et ühe röövli käest saadud raha viiaxe lihtsalt teisele röövlile. Oleme orjad. Aga kelle või mille? Millex meil seda raha vaja oligi? Kes on ohver? Õnnetu shoppaja ja pangalaenur. Kes need kurnajad siia tõi? Meie. Ja kes keda röövib? Inimene ennast? Nulliring. Õpetage aru saama.

Kas keegi on arvutanud (nt statistikaamet), kui palju ruutmeetreid on meil keskmise elaniku kohta? Ja võrrelnud neid numbreid nt tervishoiuameti poolt näidustatavaga. No et oleks teada, kuhu me ennast küüned verel ja selg higine rebime. Ja millal võiks öelda, et oleme kohal? Millal on „hästi“?

Kui palju riideid on vaja ennast karmi kliima eest kaitsmisex, kui kodus on pesumasin või vähemasti töökas kätepaar ja kraanist jooxev soe vesi? Kui palju riideid on sinu pesukapis? Pole kaugeltki piisavalt. Ja tegelikult on kapp ka juba väixex jäänud. Ja tegelikult ei mahu uus kapp sellesse väixesse korterisse. Ja õues on parkimiskohtadega kitsas. Et millex mulle veel üx auto? Aga kuidas see inimene siis kaubamajja saab ja kõik need kotid koju tarib? Jala vä?
3. samm - õpi õppima

Kas lapsele tohib laxu anda? No, oleme lõpux ometi eurooplased, st enam mitte, aga ... nii ausalt. Aga täiskasvanutele, kui nad on lapsikux muutunud? Või päris ära keeranud? Ja kas ainuke lax, mis lubatud, on smirnoff’i või mõne mahedama šoti viskit oma (kas te pole reklaame näinud?) või on üx väike majanduslanguse lax rahvahulkade korrale kutsumisex sobilik?

6-aastaselt tahavad kõik kooli minna (igasugune lasteaed või järelvaatajaga kodus istumine viskab lõpux üle), 15 aastselt ei taha mõned enam koolis käia, 25 aastaselt tahavad vähesed õppida, 40-50 aastaseid õppurid on reliktid ja .... ei, ärme sinna lähe.

Inimene kas õpib või teda õpetataxe. Ka siis kui ta ei taha. Sellex on meil lasteaed, kool, riik, maxuamet, politsei (kui enam muu ei aita ja reeglitest aru ei saa). Ja majanduslangus, kui enam miski ei aita joobumust pidurdada. Joobnul pole ju reegleid. Ta ei kuula keda karvastki, ammugi mitte mõistuse häält.

Olen tänases noortemaailmas eakas. Aga õpin. Sageli küsitaxe – mida sa õpid. No neid asju on nii palju, et nende loetlemine polex mõistlik. Targem või kohasem olex küsida, et mida ma veel õppinud ei ole. Paljutki. Ka õppima.

Õppimine on ellusuhtumine. Olen ise vilets õppija, õpin ainult sunnitult ja siis ka laisalt ja üle nurga. Tegelikult ei oskagi ma õieti midagi. Tunnen, et olen kõiges algaja. Aga õpin. Sellex, kuna olen laisk, vajan ma õpetajat. Iga asja jaox ikka mõnda. Kui ma neid muidu ei leia, siis palkan. St lähen kooli, maxulisse, kallisse kui vaja. Ja see töötab.

Enamik inimesi arvavad, et kui oleme õppinud potil käima, kursiivis kirjutama ja ülemusele alluma, siis on õppimine õpitud. Kui veel miski tunnistus ka sahtlipõhjas, siis pole enam kuhugi kõrgemale ega kaugemale tahta. Inimene on laisk. Ta ei taha õppida. Ta tahab „stabiilsust“. Stabiilne on vaid surm. Ja seda ka ainult siitpoolt vaadates. Elu ei saa olla stabiilne.

Õpime parem olema, tugevam olema, hellem olema, karmim olema, oma jalga õigesti keerama, õiget huulepulka seelikutooniga sobitama, õiges kohas õigete inimestega lõunat sööma, õigeid asju tahtma, oma kõhuvalust üle saama, mõtet mõtlema...

Miski minu elus ei ole „ära õpitud“ – ei arvutiprogramm (alati tuleb uus) ega liigutus (keha vananeb ja tal läheb meelest), ei sõnad (need hääbuvad), mõtted (need hajuvad müras) ega teine inimene sinu kõrval (ta muutub omas suunas).

Õpix siis vähemalt elama, õpix ellu jääma, õpix õppimagi.

2009-08-02

Nüüdismaailma kriis, 1927

Nüüdismaailma eriomasemaid jooni on silmatorkav lõhe, mis on hakanud eraldama Ida ja Läänt. Välise vormi poolest vägagi erinevad tsivilisatsioonid on teatud mõttes olnud võrdväärsed, sest nad on lähtunud ühtedest ja samadest põhiprintsiipidest; nad on niisuguste põhiprintsiipide rakendused, mida on kujundanud ümbritsevate tingimuste erinevused.
See kehtib kõikides tsivilisatsioonides, mida me võime nimetada normaalseteks või siis traditsioonilisteks; nende vahel ei ole ühtegi olemuslikku vastuolu ja võimalikud lahknevused on üksnes pindmist ja välist laadi.
Vastupidiselt sellele tsivilisatsioon, mis ei tunne enam ühtegi kõrgemat alusprintsiipi ja rajaneb üksnes niisuguste printsiipide eitamisel, on seetõttu kaotanud kõik mõeldavad vahendid, mille varal on olnud võimalus olla ühenduses teistega, sest niisugune ühendus, mis oleks tõeliselt sügav ja tõhus, saab sündida ikkagi vaid läbi kõrgema tasandi, kuid just selleks pole meie praegusel hälbinud ja anormaalsel tsivilisatsioonil mingeid eeldusi.
Seisundis, milles viibib maailm praegu, on ühelt poolt olemas tsivilisatsioonid, mis on jäänud ustavaks traditsioonilisuse vaimule, ja teiselt poolt end otseselt traditsioonile vastandav praegune Lääne tsivilisatsioon.“

R.G.

René Guénon


2008 ilmunud uustõlke "Nüüdismailma kriis" (La crise du monde moderne) kohta on Igor Mang öelnud:
See raamat, mille põhiosa on kirjutatud enne Teist maailmasõda, mõjub nii värskelt, otsekui oleks ta vastus praeguse kriisiaja küsimustele. Seal on filosoofiliselt tasandilt põhjendatud, miks läänemaailm jõuab suurde kriisi.
René Guénon kirjeldab nähtusi, mis on nüüd kätte jõudnud. Ainult loe ja imetle tema tarkust!
Ma ei tea, kes selle teksti kirjutas, kuid siin ta on.

René Guénon sündis 1886. aastal Blois’s.

1904. aastal siirdus ta Pariisi, et valmistuda ülikooli sisseastumiseksamiks matemaatika erialal. Ühtlasi hakkas ta siis huvi tundma tol ajal pealinnas levinud mitmesuguste okultsete liikumiste vastu.
1912. aastal Guénon abiellus, samal aastal võeti ta vastu Prantsusmaa Suurlooži liikmeks, astus islami usku, ta pühendati sufismi ning ta võttis endale nimeks Abdel Wahed Yahya, „Üheainsa Teenija“.

2009-07-17

UI – uksed tulijale avatud

No see on üx promo-text, nagu näha ...

Usk ei teki usalduseta. Me elame ajas, kus tundub, et meie usaldust on jälle petetud, meie oma uuestisündinud Eesti pole see, mida ootasime – pangad, valitsus, kindel tööandja ja meie enda valitu, nad on kõik meie vastasteks muutunud. Need on uudised, mida iga päev endast eemale peletama peame. Eestlane pole kunagi võõrast kergesti usaldanud. Kes on täna oma, kes võõras?

Selles kontekstis on eriti imetlusväärne ühe väikese erakooli raske ja okkaline tee usalduse ja usu poole. Usuteaduse Instituut on viimase paari aasta jooksul muutnud oma nägu ja sisu. Ei, ärge ehmuge – Eesti vanim eraülikool ei ole muutumas ärikooliks. Kuid kandes kindlalt traditsioonilisi väärtusi on instituut mõistnud, et traditsioonidega kool pole ometigi iseendale elav kloostrikool, vaid õppe- ja teadusasutus, mis elab ajas ja ühiskonnas, mille ees tal on teatav vastutus.

Eestis on kirik ja riik lahutatud, kuid seda lahutatust ei tohiks võtta kui vastasseisu. Pikka aega on meid aga just nii harjutatud mõtlema. Suhtumised on visad kaduma. UI üliõpilastena oleme seda sageli tajunud. Nimetades oma kooli nime, näeme imestunud ja ehmunud nägusid – kas juhtus midagi? Öeldes, et jah, olen aru saanud, millised väärtused mu elu kindla ja õnnelikuna hoiavad, pean sageli pikemalt selgitama.

Vastastikku üksteist rikastades
UI on luterlik teoloogiline õppeasutus. Oma kiriku teenijate koolitamise kõrval on aga juba kolm lendu kristlikke kultuuriloolasi ellu saadetud. Selle õppesuuna eripära seisneb selles, et üliõpilaselt eeldatakse mingitki isiklikku suhet religiooniga, kuid ollakse väga tolerantsed mitteluterlike üliõpilaste ja õppejõudude koostöö osas. Just see võimalus rahulikus, asjalikus ja tõepoolest teaduslikus kontekstis üksteist inimestena uurida, uskumusi ja õpetusi kõrvutada rikastabki. Vastastikune rikastamine ei ole kelleltki äravõtmine, vaid kõigile lisamine. Just sellise idee elluviijana on UI oma igapäevastes tegemistes osaks ühiskonnast ja toob inimesi muidu suletuks peetud uste taha sõprade ja partneritena. Kuidas satutakse sellesse toredasse majja vanalinnas? Üha sagedamini ka mitte otseselt õppima. Instituut teeb jätkuvat ja visa tööd avatuse suunas, eesmärgiks usu taastamine mitte üksnes religioosses mõttes, vaid laiemalt. Igal nädalavahetusel võib koolimajas näha sagimas koolitustel osalejaid ja huvigruppe, järjest tavalisemaks on saanud ühisettevõtmised luterlikust kirikust väljaspool asuvate organisatsioonidega.

Kui inimestelt on võetus usk, ühiskonnast on võetud usaldus – usk iseendasse, siis polegi vast hetkel tähtis see, kas usk, mida tagasi tahame, on teadlikult religioosne või mitte. Meid viivad kriisist välja teadmised ja usaldus. Just siin majas võivad need erinevates vormides kokku saada. On see ju instituudi nimeski selgelt välja toodud: usk + teadus = usuteadus. Kuidas saavad usk ja teadus üldse ühendatud olla? Kas pole nad mitte vastandid, kaks lõrisevat vaenlast? Siis mitte, kui me seda ei taha. Ka erinevate vaadetega inimesed saavad koostoimivaks ühendatud olla. Instituut tähendab ju suunatud õppe- ja teadusasutust. Eks me õpi ise ja õpeta eelkõige oma tegude ja suhtumiste kaudu. Kui uksed usule on suletud, siis miks peaks me lootma, et uskmatuid vähemaks jääb? Juhi ja juhtija, õpetaja ja vanema venna roll ei peagi kerge olema. Ometigi on see ainus võimalik roll Eesti vanimale erakõrgkoolile.Usuteaduse Instituut on avatud aktiivsele dialoogile. Ühiskonnaga, erinevate religioossete gruppidega ja lihtsalt väärtusi hindavate või nende vastu huvi tundvate kodanikega.

Mai 2009 – teeme ära!
Ma ei tea, mis saab maikuu esimesel päeval meie kooli seinte vahel kokku korjatud mõtetest edasi. Kas keegi loeb või analüüsib neid? Jagan teatavaid kõhklusi mõttetalgute loova sisu ja administreeritud väljundi võimalikkuse osas. Kuid tean, et see, mis UI mõttekojas 1. mail jagati, oli väga isiklik ja usalduslik. Asjata polnud koja teemaks väärtused ja haridus – just sellisest personaalsest usaldusest algab väärtuste ülekandumine.
Meil on pikk tee käia – hirmust ka koolist välja vaatamisel. Eks ole 15 aastat ehk puberteediiga instituudilegi õrn aeg, usaldamaks neid, kes sealt osa saada püüavad. Uued olukorrad ja mõtted, teistsugune nägemine tekitab ka siin vahel mõttepause. See on ju normaalne. Mõelge perekonnale – 15aastane inimesehakatis peres on ühtviisi segadust tekitav nii vanematele kui lapsele endale.

Interdistsiplinaarsed seminarid kõigile huvilistele
Teoloogia ei ole teadus, mis saaks teistest humanitaar- ja sotsiaalteadustest eraldi seista. Aktiivse mõttevahetuse teema on julgelt sisse toodud iga kuu korraldatavate interdistsiplinaarsete seminaridena. Esimene seminar teemal «Erinevad nimed – üks Jumal?» - elavas vestluses kohtusid filosoofiline ja teoloogiline mõte. Lahendused ei peagi kohe tulema, oluline on kohtumine ja kommunikatsioon. Teine seminar oli teemal «Kas evangeelium on ideoloogia?» , kolmas distsipliinidevaheline seminar teemal «Nash'i tasakaal ja mäejutlus» (alustas riigikogu liige Marek Strandberg) . Teema avas mitte-teoloog ühest võimalikust vaatepunktist, sellele oponeeris mitte vastand, vaid täienduv arusaam. Just selles oligi asja mõte – kuulajad ei pidanud tingimata nõustuma, neil on õigus peegeldada esitatud ideid oma teadmistele ja erialale toetudes. Jätkatakse mõtlust eneses ja oma vestlusringides. Just nii suunatakse väärtusi, just nii kõneldakse teismelisega – andes ruumi oma mõtetele, andes aega arutada.
Jagamise ja usaldamise ideed on kasvatatud ka läbi suhteliselt julgete koostööprojektide teiste religioonidega suheldes. Hea koostöö Tallinna juudi kogukonnaga on kandnud vilja. Sel kevadel toimus kaks suuremat üritust, kus kristlased ja juudid ühise auditooriumi ees koostöökonverentsidel teadmisi jagasid. Õppides ja õpetades.
Kui peatume kuulamiseks, selgub, et peale erinevuste on meil ju ka nii palju ühiseid väärtusi – üldinimlikke, läbi sajandite kestvaid ja üksteisega ennegi jagatuid. Kindlasti ei jää ühisüritused näivalt kaugete religioonidega viimaseks. Me jagame ju ühist aega ja ruumi. Meil on, millest rääkida.

Usk ja usaldus
UI on näidanud, et usaldamisel, inimeste usu ja teaduse juurde toomisel ei tohi kartlik ja kannatamatu olla. Las tulijad tunnevad end kutsututena, las leiavad oma tee õiges tempos, kuid julgustatuna. Instituudi vilistlaste igapäevane liikumine majas, sideme hoidmine oma kooliga on rõõmustav mitmes mõttes. Õpilased ja vilistlased, nagu laiemale ringile läbiviidavad üritusedki, on elav side selle ühiskonnaga, milles kool elab.
Nii tekib kommunikatsioon, mis on mitmepoolne ja kuuldud. Selline suhtumine on märgatavalt elavdanud ka tudengite ja vilistlaste omaalgatuslikku teadus- ja teavitustööd, huvitavaid mõtteid jagatakse kooliga ja ühiselt leitakse neile põnevaid väljundeid. Just selline peab kool olema – mitte pelgalt informatsiooni andja, vaid suhtumiste toetaja, õppimisele ja õpetamisele julgustaja, usaldavate mõttekaaslaste koolitaja.

Moodsaid meetodeid ei tohiks põlata. Instituudi ülesanne on hoida väärtusi ja traditsioone, kuid nende edastamisel ühiskonda tuleb kasutada tänapäevast kõnepruuki, sõnu ja sümboleid, mis on arusaadavad. Alles sealt saab edasi liikuda sügavama õpetuseni, usaldusele toetudes ja kuuldud olles.
Meie ühiskond, taasehitamisel olev riik ja tema sotsiaalsed liikmed, on teismelise eas. Teismelisega ei räägita keeldude keeles, halvustades ja karistades. Usk aitab ka siin – tuleb uskuda, et isegi kottpükste ning kummalise soengu, slängi ja veidrate mänguasjade taga võib ennast peita otsiv hing, mõtted, mis kompavad rada, ja eluvaated, mis tahavad tuge.
Kui suudaksime oma ühiskonda samal viisil näha – teismelisena, kellesse lihtsalt peab kannatlikult uskuma, aitaks see ehk ka laiemas dialoogis. Ja nagu öeldud – teismeline kasvab seda kiiremini ja kindlamalt oma rajal astujaks, mida rohkem temasse usutakse. Mitte pimesi, vaid suunatult, kuuldud olles kuulama õppides ja suheldes. Dialoogi alustamist oodatakse siiski vanemalt ja targemalt, kogenumalt ja teadjamalt.

Usuteaduse Instituudis on avatud uste päev. Nüüd iga päev.

2009-07-02

Laulupidu 2009: MEHED JA NAISED

Mehed:
Meie, mehed, teeme ilma
tähtsaid asju ajame
vahel harva teeme silma
harva õrnust vajame

Naised:
Vale jutt ja tühi loba
naisteta te küll ei saa
naisteta on mehed kobad
käteta ja jaluta

Mehed:
Kes see hoiab kindlalt tüüri,
kui on ajad kasinad?
Kes laob rahvuslikku müüri
juhib riigimasinat?

Naised:
Mingit masinat ei juhi
see kel augud soki sees
see, kel taldrik ees on tühi
võidund lips on viltu ees

Refrään (koos):
Eal ei lõppe aasimine
kes on tähtsam, kes on ees
kas on naine olulisem
või on olulisem mees

Mõlemad on esirinnas
ilma nendeta ei saa
kuni üldse veel on hinnas
emakeel ja isamaa

Mehed:
Aga laulud - need on loodud
ikka aina isadest
isamaast ja isamajast
linnupesa sarnasest

Naised:
Ei teil oleks eesti meelt
kui poleks eesti emasid
kui ei oleks emakeelt
ja ema sõnu hellasid

Refrään (koos):
Eal ei lõppe aasimine ...

2009-06-28

URS WIDMER - Hirm, Raha, Töö, Õnn


URS WIDMER
Šveitsi kirjanik Urs Widmer on Eestis tuntud eelkõige tänu Draamateatris
lavastatud näidendile “Top Dogs: Survival Training for Unemployed Top Managers”, mis vaatleb karjääriredeli tipus asuvaid töötuid.
Seekordses mõtiskluse “Hirm, raha, töö, õnn” kandis Widmer ette Zürichi Schauspielhaus’is, samanimelise kõnesarja avaloenguna.
Sõna “meie” rõhutatud kasutamine ja kuulaja empaatiavõimele suunatud käsitluslaad annab märku, et kirjanik tahab publikule võib-olla lähemale astuda, kui see tal draamatekstide kaudu on õnnestunud. Tõlkest on välja jäetud mõned väga šveitsi-kesksed probleemiasetused ning hulk suulisele kõnele omaseid liiasusi.
Mu daamid ja härrad,

korraldajad nimetasid seda kõnede — seega pigem arvamusavalduste kui erialaloengute — sarja, mida mul on meeldiv võimalus avada, “Hirm, raha, töö, õnn”. Võtan selle pealkirja enam-vähem üle, rääkides kõigepealt rahast, siis hirmust, seejärel tööst ja lõpuks õnnest.

2009-06-17

Pauluse kiri galaatlastele

Üx koolitöö

Milleks eksegees?
Eksegees on üldises mõistes vana teksti (filoloogiline) tõlgendamine; hermeneutika – vanade tekstide tõlgendamise õpetus. Eksegeesi põhiülesanne on suunata, kas tervikuna või osade kaupa, põhilist ajaloolist küsimust: mida autor lugejatele ütles; ja milleks?(Wright, 2000). Ka meid huvitab, mida oli ühel juudamaa mehel ligi 2000 a tagasi öelda oma kaasaegsetele pea kogu teadaoleva maailma ulatuses ja mida on tema sõnumil õpetada meile täna.

Piibli uurimine on vanem kui kirjapandud Pühakiri ise. 500 a peale UT tekkimist algas piibliuurimises seisak: keskaeg piibliteadustesse midagi märkimisväärset ei lisanud ja tavaliselt jätkatakse piibliteaduste arengu kirjeldamisel reformatsiooniga. Moosese ja Pauluse asetamine Aristotelesega ühte seltskonda tegi „juudi autsaideritest“ ülikoolikõlblikud isikud ning teoloogiast akadeemilise teaduse.
(Tasmuth, 1999 lk 1189). Loodusteaduste areng tõi uuendusi ka Pühakirja tõlgendamisse.

2009-05-21

Two Crone note - Kaks Krooni

was first published
http://www.korrespondentin.antjeschiffers.de/en/eesti.htm
I had to find something to explain about my country and its culture. Since I wasn't prepared, I had nothing on me and all i found was two crones in my pocket.
About the project read here: http://www.korrespondentin.antjeschiffers.de/

Berlinerin Antje, the head of the project says:
Tuuli chose the Two Crone note to represent Estonia and it's complicated identity. The note shows an image of the scientist Karl Ernst von Baer.

This is Tuuli's text:
My name is Tuuli. It means Wind in Estonian. My younger brother is Tormis - Storm then. We have usual Estonian parents. My mother is 62 and she is still working full time. My father is 63. Average Estonian man lives 57 years. So my father is dead.
Average Estonian family has 1,2 children (so, we are like Italians - dieing out pretty quickly. Every year in Estonia is less kids going to school. Not enough people any more to keep the nation going). I have three and my brother has four kids now. Other than that, we are usual Estonian parents - I am divorced single mom and my brother never got married. Would we save our country and national identity for future? Or will our kids, when they become usual Estonian parents? We'll see.

2009-05-05

Lemmikloomad

M&M ja neil on veel üks väike M - juba 6 kuud vana. Mystik nimi.
No ma kirjutan neist mõnipäev siis.

Siia kampa käib kindlasti ka D - politseiema, kelle hobix on kaunisküüned. D on kõige armsam väike füürer, keda ma tean.

Kokku on see selline extended family värk ja asi iseeneses.

2009-02-23

Paul Tillich

Tere tulemast
ütleb Paul Tillich’i selts

Oleme asutanud Paul Tillich’i seltsi.
  • Seltsi eesmärgiks on Tillichi pärandi ja selle mõju sügavam tutvustamine ning uurimine.
  • Selts töötab koosolekute, vestluste, debattide ja ... kodutöö vormis. Seltsi liikmeskond on avatud huvilistele.

  • Seltsi kohta vaata siit: http://tillich.schools.officelive.com/

Saage tuttavaks: teoloog Paul Johannes Tillich (1886-1965)


  • Sündinud: 20-Aug-1886, Starzeddel, Brandenburg, Saksamaa
    Surnud: 22-Okt-1965, Chicago, ILSurma põhjus: pole teada. Tema tuhk on Paul Tillich pargis, New Harmony, IN
    Amet: süstemaatiline teoloog ja teoloogia filosoof
    Sõjaväeteenistus: saksa armee (WWI, luterlik kaplan)
    Ülikool: University of Halle (1905-12)
    Ülikool: PhD Philosophy, University of Breslau (1911)
    õppejõud: Union Theological Seminary (1933-55)
    õppejõud: Harvard University (1955-62)
    õppejõud: Chicago Divinity School, University of Chicago (1962-65)
    Friedenspreis des Deutschen Buchhandels 1962
Eestindatud tekste leiad siit: http://tillich.schools.officelive.com/


Paul Tillichit hinnatakse eelkõige kui traditsioonilise kristluse ja tänapäeva sidujat. Tema teoloogilised raamatud on ääretult populaarsed mitte ainult teoloogide hulgas. Ta oli oma aja üks kesksemaid intellektuaale nii Saksamaal kui USAs. Süsteemse mõtlejana vastandus ta moodsatele skeptikutele kaduva kristluse ajastul. Ise pidas ta ennast piiripealseks meheks vana ja uue vahel, päritud pühadusetunnetuse ja sekulaarsuse vahel. Tema kõned ja kirjutised, kui tunnetatud elu ülesanne, on aidanud pidurdada lääne tsivilisatsiooni parandamatut lõhkikärisemist.

Muide, Paul Tillich ennustas juba 1960ndate algul ette 9-11! Teda peeti ka eluajal prohvetiks.

2009-01-27

Minu linn - minu armastus

kirjutatud Tallinna LV tellimusel
Linnade valitsemise ajalugu algab linnade ajalooga. Linna valitsemine tähendab tema elanike huvide eest seismist olenemata aegadest ja olukordadest, selle ressursside parimat planeerimist ja kasutust ning linna kui ühiskondliku ja sotsiaalse üksuse toimimise tagamist.

Linna põhiliseks varaks on arusaadavalt tema inimesed, kuid linnale kuulub ka selle asukoht ja kõik mis tema sees, st inimese ja looduse poolt loodu ning selle ümberkujundamise viljad. Kellele kuulub linna vara? Linna kodanikele muidugi. Omamine on privileeg, kuid ka vastutus. Seda vastutust saab kanda vaid armastades linna, milles elad. Armastus tähendab vastutust. Armastus on igapäevane töö. Armastus on ühes rütmis hingamine ja kõige selle ergutamine ja innustamine, mis armastatu ilusamaks, targemaks, elujõulisemaks muudab. Armastamine on andmine.

Linna kodanikud, selle linna omanikud vastutavad oma linna eest nii kollektiivselt kui individuaalselt. Iga kord, kui astume tänavale, oleme vastutajad. Ka siis, kui ei astu. Oleme vastutajad ja linna näo kujundajad nii oma tegemiste kui tegematajätmistega, nii mööda minnes kui juurde astudes, nii osaledes kui osalemata jätmises, nii arvates kui vait olles.

Kes otsustab, mis on linnale hea? Kes teab, kuidas õigesti armastada? Mis on õiglane, mis on õige? Linn on elus organism ja ta muutub ajas. Nii muutuvad ka õige ja õiglane. Ometi on selles voogamises omad seaduspärad, ajaloolised ja kultuurilise taustad, mille kujundatule paigutame oma õige ja õiglase. Seadus ütleb. Jah, seadus on ülim, kuid seadus on inimeste tehtud ja seega vaid mitmekordne tagasipeegeldus sellest, mis õige ja hää nüüd ja täna ja homsele mõeldes, eilset mäletades. On seadusi, mida oleme hoidnud Rooma linnade tarkusest saadik. On seadusi, mida alles vormime. Linn ei saa valmis, seadused pole ka kivisse raiudes lõplikud. Linn valib need, kes tema otsuseid teevad ja ellu viivad. Neil on mitmekordne vastutus ja seega õigus ning kohustus. Linn annab hinnangu, linn mõistab kohut või õigeks.

Linna varadega ümber käies peame teadma, mis on oluline ajas ja ruumis ja millises ajas ja millises ruumis. Tegutsedes linna nimel ja linna jaoks saab vaid kogu linna ausalt ja avalikult sellesse kaasates, hoides ohjes paljususe laadamelu, samas mitte langedes eneseimetluslikku autokraatiasse. Isegi linn ise ei tea vahel, mis talle hea on, kuid nagu inimesegi puhul, jääb talle siiski õigus otsustada, kuhu ta tahab liikuda. Olgu see või otsimiste ja komistavate eksimiste tee. See on siis selle linna tee. Tema otsimised ja komistamised, mille üle tal ikkagi voli ja võim peaks olema. Võõras näeb kaugelt vahel paremini, kuid võõra silm ei seleta neid kodulõhnu, ugrinalju, omamuret ja meie tuulest tulnut. Võõras vaatab võõra silmaga. Oma näeb ka seda, mida näidata ei taheta ja tunda ei tunnistata. Linnas elades embab linn meid. Linna juhtides anname meie talle käe – kas sooja ja tugeva või kahvatuvedela ja libaja. Võõrale võime valeda, linn tunneb ära.

Linn elab oma inimestest ja oma inimestele. Ta on töö andja ja töö vajaja, ta on katva katuse pakkuja ja uute hoonete nõudja; ta jagab seda, mida talle on antud ja sel määral, mis temasse on talletatud. Linn on oma elanike nägu. Linn õpetab oma liikmeid aega kadunud nägude kaudu. Iga linnas astutud samm jätab kividele nähtamatu jälje, lihvib tänavate kaja, joonistab pargiteede tätoveeringuid tema ihule. Kuidas me seda ihu kasutame, muudab nii meie kui linna hinge. Kas tõstame ta ausse kui Alma Materi või astume tast läbi kui odavast hooramajast – see on meie otsus, mis muudab nii astujat kui linna. Süljelärakas, purunenud aken, brutaalsusele loovutatud rahakott või kodune puutumatus – on see kõik oluline? Kas jalutu Viru tänavas või lõõtspillimees jalakäijate tunnelis on minu linn? Või siis teistpidi – kas ma tunnen, et kuulun sellesse jalutute ja lõõtsavate linna? Kas minu linn ulatub üle kõigi musta- ja lasnamägede või kenitleb vaid kesklinnas? Kas ma nõuan oma linnalt või pakun talle? Eks neid küsimisi tuleb küsida seni, kuni selle linnaga ühte õhku hingame. Ja neid küsimusi küsitakse linna valitsejatelt veel kõvema häälega kui elanikelt. Küsib linn, küsib õigusega. Ei taha õigustusi. Tahab õiget.

Ei ole selles jutus kohta tähtsatele ja võõrasrasketele sõnadele. Ei ole siin arutlusi registritest ja maksudest, rahadest ja paberivirnadest, ametimärkidest ja õigusest. Sest see kõik on vaid tööriistad, kujutluslik olemine oma kaduvas kõlinas. Aga linn jääb. On ikka jäänud. Ja tema lugu jääb. Ja meie lugu temas jääb. Milline see lugu saab olema? Kas ta saab olema lugu, mida öelda tahaks? Ka omadele. Ka siis, kui seisame näost näkku oma linnaga? See on ainus oluline lugu siin loos. See näitab, kas jaksame ja julgeme oma linna armastada ja oma armastatu eest seista. Kas anname vajadusel kartmata ja häbenemata, kindlalt ja veendunult või võtame võõrandunult ja võõrana, hiilime vargsi ja häbenedes teiste linnade embusse, salates seda, kes meid kord armastas.

Valitsemise ajalugu algab inimeste ajalooga. Selle linna varade valitsemine ei ela lahus linna armastamisest. Armastuse ajalugu algab inimestega. Meie linna ajalugu algab austusega tema elanike ja nende poolt loodu vastu. Austus linnaelanike vastu algab meist endist. Oleme ju ise kõige kõigemad kodanikud selles linnas. Õigesti ja õiglaselt valitseda tähendab armastada. See lõpeb, kui armastus otsa saab.



pildid: Tuuli

2009-01-05

Piiburaamat

Ülla-ülla,
Eestisse tagasi tulles avastasin, et minu tõlget on kasutatud raamatus, mis ikkagi trükki läks. Poleks uskunud.

Raamat koosneb kolmest peatükist:
1) savipiipudest Eestis,
2) eestlaste suitsetamisharjumustest, piibu tähendusest ning võitlusest suitsetamise vastu
3) pühendatud erinevast materjalist piipudele nii Eestis kui maailmas.

Piibu- ja muid pilte täis, suur, raske ja kallis!
Raamat on eesti-inglisekeelse paralleeltestiga.
Minu kogemus tõlkimisel oli seni halvim minu elus. Kuid raamat on ilus ja ma loodan, et seda massiliselt ostetakse. Siis äkki saan kunagi ka oma töö eest kopika.
Uus eesti vanasõna - kui tahad sõbrast lahti saada, siis ära tee temaga töölepingut ja looda, et asjad sujuvad inimlikult :)

2009-01-04

Julgus olla

Paul Tillich

Ühelgi kaasaja teoloogil ei ole laiemat ega tunnustatumat reputatsiooni kui Paul Tillichil. Ta sündis 1886.a. Brandenburgi maakonnas ja õppis Berliini, Halle ning Breslau ülikoolides; seejärel teenis ta välipreestrina 1914-1918.a. sõjas. 20-ndatel aastatel oli ta teoloogia professor Marburgis, Dresdenis ja Leipzigis ning filosoofia professor Frankfurdis. Natsismi avameelse kriitikuna oli ta sunnitud peale Hitleri võimuletulekut Saksamaalt lahkuma. Alates 1933. aastast on ta elanud Ameerikas, kus teda peetakse juhtivaks teoloogiks ja pea oraakliks. Tema vaprad üleskutsed okupatsiooni vastu (üle 100) on nüüdseks saadaval nii saksa- (originaalid) kui inglise keeles (vt kodulehelt).

Tillich on kirjutanud raamatud „The Protestant Era“, „The Shaking of the Foundations” ja “Systematic Theology/ Gifford lectures”, mille kohta T.S. Eliot on öelnud: „Selle raamatu lugemine õpetab uusi mõtlemisvõimalusi ja heidab valgust isegi nendele teemadele, millest autor ise on ilmselt kaugel olnud.“
Alusta Tillichi lugemist siit.
Tal on just meie ajale nii mõndagi öelda.
Meie kriis on vaid pisiprobleem kuid tema juured on sügavamal kui viimane 15 aastat. Ravi tuleks alustada ense väärtushinnangute muutmisest. Kuidas? Lugege Tillichit!